Mallorca a kaňon Mortix

04.07.2015
mallorca-a-kanon-mortix

 Mallorca...bol to sen ?

Aby som bola chronologická...asi posledný marcový týždeň mi na monitore naskočili ponuky na lacné letenky v Európe. Medzi nimi aj Mallorca. Hm,a čo tam ? Gúgel vyprodukoval pár blogov ako si požičali auto a obišli pláže a diskotéky, poniektorí jaskyne,iní super zabajkovali.Stále to ale nebolo to,čo by ma prinútilo začať uvažovať o tejto destinácii.Slovíčko ,,adventure ,, ,ale pomohlo vyhodiť pár krásnych blogov,fotiek aj videí.Pojmy costanering,caving,seekajaking,hiking ,bikeing,ale najmä canyoning, boli už o niečo motivujúcejšie. Domorodé agentúry ponúkali rôzne možnosti a ,,gájdov,,.Na ich stránkach som sa dočítala,že canyony majú 3oj stupňovú obtiažnosť a jeden z tých difficult je kaňon Mortitx.

Rozhodnuté,,ide sa tam! Dovolenka vybavená,letenky kúpené, auto na tri a ubytko na štyri dni ,,zabukované ,, ..do odchodu asi mesiac.Gúglim ďalšie malorské vychytávky,kamoška Radka ich ukladá do GPS,tlačí mapky.Mortitx je v programe na druhý deň po príjazde.Z agentúry odpísali,že gájd nás na osobu bude stáť 125e,lebo sme len dve.V cene je aj výstroj a lano.Po zhliadnutí jedného videjka kde sa gájd smeje až mu gopro na hlave skáče a úbohý chlapík roztiahnutý ako pavúk sa trase na skale ,bez istenia ..a ostatní traja si vzájomne pomáhajú sme sa rozhodli ,že to dáme ,,alone,, :D .Z agentúry odpísali,že môžeme aj samé ak máme dobrú kondičku,netrpíme závratmi,máme good skills s kaňoningom a lezením a máme potrebný equipment.Takže kondička by bola,závratami trpíme len na 50% :D/ lebo len ja mám závraty,Radka je v tomto v pohode /,equipment /40 m lano 0,8cm,dve osmy,dve expesky,dve šrúbovacie karabíny/ sme dokúpili v Rysoch,ferratovú výbavu a prilby sme už mali.A už len nejaké tie zručnosti v zlaňovaní.

Mallorca_-_kaňon_Mortix

 

Na nete som našla pár postupov ako navazovať laná dvojitou osmičkou,líštiu slučku,pár druhov prusíka,ako sa naviazať pri zlaňovaní na osmu .Viem,že to znie dosť crazy..ale bolo to presne tak!!Naučila som sa to ..a potom som to naučila Radku,keď sa nám zazdalo,že to ide plynulo vybrali sme sa skúsiť zlaňovať do Kotlinského lomu ...išlo to fajn..pôjde to !!

Mallorca_-_kaňon_Mortix

5.5.2015..teda parkujeme auto na odbočke k viniciam Mortitx a tesne pred ôsmou vyrážame.Prvá deväť desiat minútovka je krásnymi vinicami,klesavým turistickým kańonom...sme nadšené,občas sme si nie isté či sme správne,lebo vo vysokej tráve ,,mužíkov ,,nevido .Kaňon sa zužuje ,objavuje sa voda,krásna,z hĺbky vyvierajúca ,ľadová.Naťahujeme neopény,neoprénové ponožky,sedačky,batoh balíme do špeciálneho obalu.Zábava sa začííína ,ou jes.Spočiatku je to ten veselý kaňoning..akože skok do bazénika,šmyk po zadku do vody...užívame si.Voda je skutočne chladná,,,občas sa vyhrievame na slniečku,fotíme.

V horných pasážach dokonca nevyťahujeme ani naše laná,visia tam jedno,niekde aj dva.Niečo skáčeme,niečo zlaňujeme.Asi po hodinke čvachtania Radka zahlásila...,,Žužika tak tu je tá very skilled časť. A waaaw..pod nami niečo cez dvadsať metrov hlboký Grand salt..v uzučkom kaňone sa zdal ešte hlbší.Zodpovedne,cez dve osmičky spájam naše dva dvadsať metrové laná,na jeden koniec ešte nadväzujem 10 metrov dlhú ropku z dôvodu nižšej hladiny vody ,budem musieť asi dva metre skočiť...tak aby bolo za čo lano stiahnuť.Zlanovanie super,niekde s odrazom,niekde voľne vo vzduchu ..krása.Nasleduje ešte jeden krásny vodopád 15 metrový a za ním ...modrááá morská nádhera..mohutný príboj.Tak dnes by sa odtiaľ na loďke nikto nedostal.Je tu totiž taká možnosť,keď naspäť nelezieš, ale sa odplavíš.

Vyzliekame neoprény,sušíme sa,ohrievame,jeme.Nad nami začína ďalší level,označený 4+,miestami istený tenučkým oceľovým lankom,niekde lanom ,niekde nič...len voľná skala a tristo metrov vzduchu pod..morská kulisa...dychberúce..alebo radšej nie....dýchame zhlboka :D.Ruky dostávajú zabrať,v,, zárubňových ,, pasážach aj nohy.Po hodinke sme hore.Mala by nasledovať asi dvojhodinová turistika lúkami a vinicami,ale pre zlé značenie sme nastúpali na hlavnú hrebeňovú trasu Sierra de tramuntana a turistikujeme na pražiacom slniečku cross-kriaky ďalšie hodiny.

Orly nad nami,divé kozy,voňavé byliny...nebyť toho ,že od rána sme len na 1,5 litri vody,len zhruba vieme ,kde sme a pomaly sa stmieva..povedala by som ,,že sa stále bavíííme :D.O pol deviatej večer sme naďabili na ovce a neskôr aj na päticu Malorčanov a o pár minút aj na naše autíčko... voda už dávno nechutila tak skvelo...mňam....celé dobré,cez dvanásť hodín Malorky za nami.

 

Zuza Šucová

Fotky Mallorca a kaňon Mortix

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Mallorca a kaňon Mortix
Jaraba 09.07.2015
Výborné fotky, také osviežujúce v týchto horúčavách :o)

RE: Mallorca a kaňon Mortix
Michal 10.07.2015
To si robite srandu, ze z netu sa naucim zlanovat a idem robit Canyoning? Prosim Vas, tym sa ani nechvalte takymito blbostami, nieto este pisat clanok.

RE: Mallorca a kaňon Mortix
Jaraba 11.07.2015
Načo zbytočne pena u huby?! Každý má vlastný spôsob získavania skúseností, vlastný rozum a vlastný pud sebazáchovy. A ver tomu, že keď je v hre vlastné zdravie (vlastný život), pripraví sa každý zodpovedne, aj keď čerpá prvotné informácie z netu. Neútoč na ne, to nebol návod, len opis vlastného postupu. Mne sa ich odvaha páči!

RE: Mallorca a kaňon Mortix
Martina 11.07.2015
Zuzu, ty expertka :) som rada že ste boli

RE: Mallorca a kaňon Mortix
Martin 13.07.2015
pod článok som pridal odkazy na ďalšie Zuzkine hity :)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri