Florida Keys - vitajte v raji

23.05.2009
florida-keys-vitajte-v-rajiFlorida Keys je považovaná za jedno z najpopulárnejších turistických miest Spojených štátov. Aj bez opustenia krajiny, majú Američania možnosť zažiť jednu z najkrajších tropických dovoleniek. Aj napriek takejto výhode, veľký počet Američanov sa tam nikdy nedostane. Ostrovy "Florida Keys" sa tiahnu asi 50 míľ na juhozápad od Miami. 42 mostov spája približné 100 ostrovov v rozpätí asi 124 mil. Prvým ostrovom na ktorý narazíte po opustení pevniny je Key Largo. Už len prezývka tohto ostrova, " Diving Capital of the World"(svetové centrum potapania) hovorí za všetko.

Iba zopár míľ od brehu, živé koralové útesy lákajú ročne tisíce turistov celého sveta. Či už sú to vaše prvé skúsenosti šnorchlovania alebo potápania, určíte to stojí za pokus. Najznámejším turistickým miestom Key Larga je John Pennekamp Park, práve v ňom nájdete všetky potrebné tipy, inštrukcie a sprievodcov k vašej celodennej zábave, či už si vyberiete z ponuky šnorchlovania, potápania, alebo kayakingu. Pre tých, ktorí sa boja vody alebo jednoducho nechcú do vody je určená takzvaná "Glass bottom boat". Loď, ktorá vás dopraví priamo do cieľa, kde cez presklené dno lode môžete obdivovať krásu koralových útesov.

V Key Largu si aj tí najväčší profíci prídu na svoje pri potápaní ku"Spiegel Grove". Ide o historickú námornú loď, ktorá bola v roku 2002 privezená práve do Key Larga a ponorená 6 míľ od brehu. Spiegel Grove sa pokladá za najväčšiu námornú loď, úmyselne privezenú na dno oceána, za účelom vytvorenia umelého útesu pre skúsených potápačov.

Islamorada alebo tkzv. Village of islands je ďalším hlavným reťazcom ostrovov Floridy Keys nachádzajúcim sa iba niekoľko míľ na juh od Key Larga. Na tomto ostrove sa zvláštna pozornosť venuje hlavne rybárstvu. Tak ako je Key Largo svetovým centrom potápania, tak je Islamorada vyhlásená za svetové centrum rybárstva. Najväčší počet rybárov na m2 nájdete práve tu. Každoročné rybárske turnamenty (catch and release, chyť a pusti) prilákajú aj niektoré americké celebrity.

Samozrejme okrem toho, je vo vodách obklopujúcich Floridu Keys dostatočne množstvo rýb vhodných pod zub. Takzvane "Charter boats" Vám za poplatok asi 50dol./na osobu zjednodušia a zaistia nejakú tu rybičku. Ale pozor, tí, ktorí ste náchylní na morskú nemoc. Nedoporučuje sa. Loď Vás prakticky vyvezie asi 5o míľ od brehu a nie všetci sme schopní dobre znášať divoké vlny oceánu. Nevadí ak nie ste odborníkom na prípravu rýb, pretože vo väčšine reštaurácii sú Vám ochotní za mierny poplatok pripraviť Váš vlastný úlovok na jednoduchý ale chutný spôsob.

V prípade, že nie ste milovníkom rybárstva, Islamorada ponuka rôzne iné aktivity, napr. Vás zasvätí do vodných športov ako sú paraglaiding, v poslednej dobe veľmi populárny kiteboarding, jetski,a výlety loďou. Ženské pohlavie určite ocení malé obchodíky so suvenírmi, ktorými sa Islamorada vyznačuje. Obrovský počet reštaurácii a ich menu bohaté na výber morských jedál z okolitých vôd nemôžete taktiež prehliadnuť.

Najpopulárnejšími atrakciami Islamorady sú "Theater of the Sea" a kŕmenie tarpunov. Okrem plávania s delfínmi, bozkávania s tuleňmi a ich živými predstaveniami , Vás Theater of the Sea obohatí vedomosťami o živote rôznych morských živočíchov. Pri vstupe do “Robies Marina” vám ihneď do rúk podstrčia vedro s malými rybkami na kŕmenie tarpunov. Nezáleží v akom čase sa tam objavíte, škôlka 50tich az 100 tarpunov je vždy hladná a pripravená na kŕmenie. Na jednu vec si musíte dávať ale pozor, na Vaše prsty.

Ak práve oddych a relax je to čo hľadáte, Islamorada je tým správnym miestom. Plna nádherných rezortov, s čarovným výhľadom na more, kde polihovanie na pláži alebo pri bazéne Vám pomôže zabudnúť na každodenné starosti. Po celodennom trávení pod lúčmi horúceho tropického slnka prichádza čas na pohár studenej margarity pri nádhernom západe slnka.

Asi po hodine cesty autom z Key Larga, môžete povedať, že sa nachádzate v srdci Floridy keys.(The heart of the Florida Keys). Presne taká je totiž prezývka ďalšieho ostrova Marathon. Toto 10 míľ dlhé mestečko taktiež pozostáva z reťazca niekoľkých ostrovov. Mate radi piknik??? Tak si zbaľte to, na co mate práve chuť a vyberte sa na známu a pravidelne upravovanú plaz Marathonu s názvom “Sombrero beach”.

Pri návšteve Floridy Keys musíte zdolávať obrovský počet mostov. Ak sa rozhodnete opustiť Marathon a pokračovať v ceste na juh, buďte pripravení na jeden z najväčších mostov sveta. (7 mile bridge). Výhľad zo sedem míľového mostu Vám dokáže vyraziť dych.

                                                                                         7-míľový most
. Asi 12 míľ od Marathonu, sa o rozlohe približne 2km2 rozkladá Bahia Honda State Park. Pláže tohto štátneho parku sa považujú a sú uvedené na liste najkrajších prírodných pláží Spojených statov. Za vstupný poplatok asi 5 dol na deň mate postarane o zábavu. Bahia Honda dokáže ľahko pohltiť 8 hodín vášho času, váš relax spríjemniť prenájmom kajakov, šnorchlovacích potrieb a prostým obdivovaním krasy prírody. Dozviete sa a uvidíte niečo z histórie Floridy Keys, napr. o železnici, ktorá bola v roku 1935 zničená hurikánom.

Pri orientácii na Keys potrebujete vedieť iba dve veci. Po prvé, či ste na strane oceánu alebo zálivu. Po ceste na juh, je po vašej pravej strane, strana zálivu, čiže “bay side” a po vašej ľavej strane mate výhľad na Atlanticky oceán, cize “oceán side”. Druha potrebná vec je mílnik tkzv.mile marker (označovaný MM). Ten vám určuje kde sa hľadané miesto približne nachádza. Napr. 7 míľový most nájdete na 47 míli.(MM47). V key Largu začínate na 106-tej míli a po dvoch hodinách cesty autom skončíte na Key Weste, na nultej míli. Key West je v podstate najjužnejšie položeným mestom USA. Pri pomyslení na Key West sa mi v mysli vynára neskutočný počet veci. Mesto zábavy, nočné kluby, terasové reštaurácie, pouliční komedianti, západ slnka, najnižší bod spojených štátov, komunity homosexuálov, dom Ernesta Hemingwaya, prístav obrovských zaoceánskych lodi, pláže, ..atd. Stačí sa iba prejsť po známej Duval street a väčšinu z hore uvedeného nájdete presne na tejto ulici.

Duval Street, Key West

A teraz Vám už nič iné nezostává, iba si naplánovať dovolenku a vyraziť. Na záver Vám prajem príjemný let do Miami, šťastnú cestu a veľa pekných zážitkov.

          Erika Schiller

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri